
Anthropic'in yıllık gelir hızı beş ayda beş katına çıktı
Aşağıdaki her Claude istatistiği, onu ilk yayımlayan kaynağa bağlanır: Anthropic, bir ölçüm firması, bir anket ekibi ya da kaynağın konuştuğu haber odası. Tarih sütunu, rakamın yayımlandığı günü değil, kapsadığı dönemi gösterir.
| İstatistik | Rakam | Kaynak | Tarih |
|---|---|---|---|
| Anthropic yıllık gelir hızı, Anthropic'ten en son | $47 milyardan fazla | Anthropic | Mayıs 2026 |
| Yıllık gelir hızı, bildirilen en son | $65 milyardan fazla | Reuters, Bloomberg'den sonra, isimsiz bir kaynaktan | Tem 2026 sonu |
| Günlük eklenen yıllık gelir hızı | yaklaşık $257 milyon | Anthropic'in rakamlarından Whizi hesabı | 1 Oca - 28 May 2026 |
| Kayıtlara geçen gelir | neredeyse $4.6 milyar | Reuters, halka arz taslak izahnamesinden | 2025 |
| Kayıtlara geçen gelir, ön rakam | $11.5 milyardan fazla | Bloomberg, gördüğü belgelerden | Nis - Haz 2026 |
| Değerleme | $965 milyar (yatırım sonrası) | Anthropic | 28 May 2026 |
| Yılda $1 milyondan fazla harcayan müşteriler | 1.000'den fazla | Anthropic | Nis 2026 |
| Claude Code yıllık gelir hızı | $2.5 milyardan fazla | Anthropic | Şub 2026 |
| claude.ai'ye aylık ziyaret | yaklaşık 950 milyon ile 969 milyon arası | Similarweb | Eyl 2026 raporundaki son aylar |
| Büyük yapay zeka sohbet botlarına yapılan ziyaretlerde pay | %9.6 | Similarweb | Ağu 2026 |
| Claude kullandığını söyleyen ABD'li yetişkinler | %6 | Pew Research Center | Şub 2026 |
| Kurumsal LLM harcamasında pay | %40 | Menlo Ventures, bir Anthropic yatırımcısı | Kas 2025 |
| Claude Opus 5.5, Whizi'nin Multilingual LLM Bench testinde | 100 üzerinden 60.7, 17 modelden 4. | Whizi | Eki 2026 |
Yıllık gelir hızını kasadaki para sanmayın. Yıllık gelir hızı, yakın geçmişteki bir gelir dilimini alıp tam bir yıla ölçekler. Reuters'ın incelediği taslak izahnameye göre Anthropic 2025'te neredeyse $4.6 milyar gelir kaydetti, o yılın sonundaki yıllık gelir hızı ise yaklaşık $9 milyardı. Satışlar bu kadar hızlı büyürken gelir hızı, defterlerin hayli önünde kalır. Bloomberg'in 2026 ikinci çeyrek için verdiği ön rakam olan $11.5 milyardan fazla, tam bir yıla yayıldığında $46 milyar eder; bu da Anthropic'in Mayıs'ta açıkladığı $47 milyarlık yıllık gelir hızına yakındır.
Mavi noktalar Anthropic'in kendi rakamlarıdır. İki turuncu nokta isimsiz kaynaklardan geldi ve Anthropic doğrulamadı: Reuters'ın Temmuz sonu için bildirdiği $65 milyar ve The New York Times'ın Eylül'de bildirdiği $100 milyarlık hız.
Anthropic'in geliri ne kadar hızlı büyüyor?
Anthropic, yalnızca kendi rakamlarına bakıldığında 2025 sonu ile Mayıs 2026 sonu arasında günde yaklaşık $257 milyon yıllıklandırılmış gelir ekledi. 2025'te günde yaklaşık $22 milyon ekliyordu. Yani 2026 hızı, 2025 hızının neredeyse 12 katı. Reuters'ın doğrulanmamış Temmuz sonu rakamı olan $65 milyarla günde yaklaşık $264 milyon eder, yine 12 kat.
| Tarih | Yıllık gelir hızı | Kim söyledi | Önceki rakamdan beri gün | Günlük artış |
|---|---|---|---|---|
| 1 Oca 2025 | yaklaşık $1 milyar | Anthropic, "2025'in başı" | yok | yok |
| 2 Eyl 2025 | $5 milyardan fazla | Anthropic, "Ağustos 2025'e kadar" | 244 | $16 milyon |
| 31 Ara 2025 | yaklaşık $9 milyar | Anthropic, "2025 sonu" | 120 | $33 milyon |
| 12 Şub 2026 | $14 milyar | Anthropic | 43 | $116 milyon |
| 6 Nis 2026 | $30 milyardan fazla | Anthropic | 53 | $302 milyon |
| 28 May 2026 | $47 milyardan fazla | Anthropic, "bu ayın başında" aşıldı | 52 | $327 milyon |
| 31 Tem 2026 | $65 milyardan fazla | Reuters, isimsiz bir kaynak | 64 | $281 milyon |
| 18 Eyl 2026 | $100 milyarı geçen hızda | Axios, The New York Times'a atıfla | 49 | $714 milyon |
Anthropic'in doğruladığı en hızlı dönem, günde en az $327 milyonla Nisan ile Mayıs 2026 sonu arasıydı. CEO Dario Amodei Mayıs'ta geliştiricilere, şirketin yılda 10 kat büyümeyi planladığını söyledi. "Ama biz 80 kat gördük," dedi (VentureBeat, 8 Mayıs 2026).
Anthropic her eşiği hangi gün geçtiğini söylemiyor. 2025 noktaları "2025'in başı" ve "Ağustos 2025'e kadar" diye geçiyor; biz de bunları 1 Ocak'a ve 2 Eylül tarihli paylaşıma sabitledik. Günlük rakamların her biri iki tarih arasındaki ortalamadır. Son iki satır isimsiz kaynaklardan geliyor ve Anthropic bunları doğrulamadı. New York Times rakamı doğruysa, hız Temmuz'dan sonra bir kez daha ikiden fazla katına çıktı.
Anthropic, Claude'u 14 Mart 2023 tarihinde işletmelere açtı; yani lansmandan $47 milyarlık yıllık gelir hızına yaklaşık 38 ayda ulaştı. Reuters ayrıca Ağustos'ta Anthropic'in 2028 için yaklaşık $190 milyar ile $200 milyar arası gelir öngördüğünü bildirdi. Kıyas için: Axios 29 Eylül'de, yine isimsiz kaynaklara dayanarak, OpenAI'ın yaklaşık $70 milyara yakın bir hızda olduğunu bildirdi. ChatGPT istatistikleri sayfamızda OpenAI'ın tüm geçmişi var.
Anthropic kârlı mı?
Henüz tam bir yıl için değil. Reuters'ın incelediği ve 29 Eylül 2026'da haberleştirdiği taslak halka arz izahnamesine göre Anthropic, neredeyse $4.6 milyarlık gelire karşılık 2025'te değer düşüklükleri hariç işletme bazında $8 milyardan fazla zarar etti. Net zararı $42 milyardı. Bunun yaklaşık $34 milyarı, paya dönüşebilecek bir finansmanla bağlantılı muhasebe gideriydi. Bu yıl farklı görünüyor. Bloomberg, gördüğü belgelere dayanarak 14 Ağustos 2026'da Anthropic'in ikinci çeyrekte $11.5 milyardan fazla gelir kaydettiğini ve düzeltilmiş işletme gelirinin pozitif olduğunu bildirdi. Rakamlar ön rakamdır ve Anthropic bunları doğrulamadı.
Reuters'a göre geliri 2025'te on iki kat büyüdü. Hesaplama ve altyapıya $7.33 milyar harcadı; bu, 2024 faturasının üç katıydı. İki müşteri 2025 gelirinin neredeyse dörtte birini getirdi ve Anthropic'in 31 Aralık'ta nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımlarda $20.28 milyarı vardı. İzahname henüz herkese açık olmadığı için Anthropic bu rakamları doğrulamadı.
| Tur | Duyuru | Toplanan | Yatırım sonrası değerleme |
|---|---|---|---|
| Series E | 3 Mar 2025 | $3.5 milyar | $61.5 milyar |
| Series F | 2 Eyl 2025 | $13 milyar | $183 milyar |
| Series G | 12 Şub 2026 | $30 milyar | $380 milyar |
| Series H | 28 May 2026 | $65 milyar | $965 milyar |
Bu, 15 aydan kısa sürede değerlemenin neredeyse on altı kat artması demek. Anthropic, SEC'e 1 Haziran 2026 tarihinde gizli olarak taslak bir S-1 sundu. 7 Ekim 2026'da SEC EDGAR'da arama yaptığımızda Anthropic'in herkese açık bir S-1 dosyası yoktu. Reuters 29 Eylül'de, halka arzın büyük olasılıkla Kasım'daki ABD ara seçimlerinden sonra geleceğini bildirdi.
Claude'u kaç kişi kullanıyor?
Anthropic, Claude için aylık veya haftalık bir kullanıcı sayısı yayımlamıyor. Bu yüzden her kullanıcı rakamı bir ölçüm firmasından ya da ankettan geliyor ve her biri farklı bir şeyi ölçüyor.
| Ölçüt | Rakam | Kim ölçtü | Tarih |
|---|---|---|---|
| Uygulamalar ve web genelinde aylık kullanıcı, tahmini | 245 milyon | Sensor Tower, MediaNama aktarımıyla | May 2026 sonu |
| claude.ai'ye aylık ziyaret | yaklaşık 950 milyon ile 969 milyon arası | Similarweb | Eyl 2026 raporundaki son aylar |
| Büyük yapay zeka sohbet botlarına yapılan ziyaretlerde pay | %9.6 (ChatGPT %57) | Similarweb | Ağu 2026 |
| Üretken yapay zeka web sitesi trafiğinde pay | %9.3 | Similarweb on X | Ağu 2026 |
| Mobil uygulamanın günlük kullanıcıları | 11.3 milyon | Similarweb, TechCrunch aracılığıyla | 2 Mar 2026 |
| Claude kullandığını söyleyen ABD'li yetişkinler | %6 | Pew Research Center | Şub 2026 |
Similarweb kişileri değil ziyaretleri sayar ve bir kişi çok sayıda ziyaret yapabilir. Verilerine göre claude.ai, Şubat 2026'da 203 milyon olan ziyaretten Nisan'da 824 milyona çıktı. Similarweb, sıçramanın yeni ürün lansmanları, bir Super Bowl kampanyası ve yoğun haber kapsamıyla geldiğini, trafiğin sonradan geri düşmediğini söylüyor. Ağustos için iki Similarweb ölçümü var, çünkü farklı site gruplarını kapsıyorlar. Biri, Eylül raporundaki büyük sohbet botu ziyaretlerinin %9.6'sı. Diğeri, X'teki aylık paylaşımındaki tüm üretken yapay zeka web sitesi trafiğinin %9.3'ü. Bir yıl önce Claude, X takipçisinde %1.9 paya sahipti.
Anthropic'in Mart başına ait kendi rakamları da aynı yönü gösteriyor. Bir sözcü 6 Mart 2026'da TechCrunch'a, günlük aktif kullanıcıların yıl başından beri üç katından fazla arttığını ve ücretli abonelerin ikiye katlandığını söyledi. Claude günde 1 milyondan fazla kayıt alıyordu ve ABD App Store'da 1 numaralı uygulamaydı. Appfigures verilerine göre Claude uygulamasının indirmeleri Nisan 2026'da dünya genelinde yaklaşık 20 milyonla zirve yaptı ve Mayıs'ta 18 milyona geriledi.
Sensor Tower'ın State of AI 2026 raporu, Claude'un True Audience değerinin, yani uygulamalar ve web genelindeki tekil kullanıcı sayısının, Mayıs 2026'da yıllık %452 arttığını buldu. Aynı yıl içinde Claude'un bu kitledeki ABD payı %4.4'ten neredeyse %14'e çıktı. 245 milyon rakamı, MediaNama'nın 17 Haziran 2026'da aktardığı şekilde tam rapordan geliyor. Sensor Tower'ın herkese açık sayfalarında görünmüyor.
ABD'de yetişkinlerin %6'sı Pew Research Center'ın 17-23 Şubat 2026 anketine göre Claude kullandığını söylüyor. Bu oran 18-29 yaş grubunda %10, 65 yaş ve üzerinde %1. ChatGPT'de tüm yetişkinlerin %44'ü.
Claude'u deneyenler artık daha uzun kalıyor. Similarweb'in kohort verilerine göre Şubat 2026'da başlayanların %44.8'i altı ay sonra hâlâ aktifti; Ocak 2025 grubunda bu oran %25.8'di. ChatGPT'de rakam %59. Aynı ay ChatGPT'yi de kullanan Claude kullanıcılarının payı %78'den %61'e düştü. Ayrıca Claude'un kullanım sınırına ulaşan birine gösterdiği sayfa, Ağustos 2026'da 52 milyon ziyaret aldı.
Birçok Claude istatistik sayfasının başında yer alan "aylık 18.9 milyon kullanıcı" rakamının bulabildiğimiz bir birincil kaynağı yok, bu yüzden burada yer almıyor. Claude'un diğer tüm sohbet botlarına karşı payı için yapay zeka sohbet botu pazar payı ve Gemini istatistikleri sayfalarına bakın.
Claude'u kaç işletme kullanıyor?
Anthropic'in en son toplam verdiği Eylül 2025 tarihinde 300.000'den fazla işletme Claude kullanıyordu. O tarihten beri en hızlı büyüyenler en çok harcayanlar oldu. Şubat 2026'dan iki yıl önce, Anthropic'e yılda $1 milyondan fazla harcayan yalnızca bir düzine müşteri vardı. Şubat'a gelindiğinde bunlardan 500'den fazla vardı, 6 Nisan 2026'da ise 1.000'in üzerindeydi; yani sayı iki aydan kısa sürede ikiye katlandı.
Yılda $100,000'dan fazla harcayan müşteriler, Eylül 2025'e kadar olan yılda neredeyse 7 kat büyümenin ardından Şubat 2026'ya kadar olan yılda 7 kat büyüdü. Anthropic Şubat'ta, Fortune 10'un sekizinin Claude müşterisi olduğunu söyledi. Finans direktörü Krishna Rao o zaman "Claude, işletmelerin çalışma biçimi için giderek kritik hâle geliyor" dedi.
Menlo Ventures verilerine göre Anthropic, 2025'te kurumsal LLM harcamasının %40'ını aldı; OpenAI %27, Google %21'de kaldı. Menlo, 7-25 Kasım 2025 arasında yaklaşık 500 ABD'li kurumsal karar vericiye anket yaptı. 2023'te bu harcamanın %50'si OpenAI'daydı, Anthropic'in payı %12'ydi. Kodlama için Menlo, Anthropic'in payını %54 olarak hesapladı. Menlo, Anthropic'e yatırım yapıyor ve raporu bunu belirtiyor.
Yine de gelir yoğunlaşmış durumda. Reuters, iki müşterinin Anthropic'in 2025 gelirinin neredeyse dörtte birini oluşturduğunu bildirdi. İş ortakları da büyüyor. Anthropic 2 Ekim 2026'da, iş ortağı ağı üzerinden 46.000 firmadaki kişilerin 175.000'den fazla Claude sertifikası kazandığını söyledi.
Claude Code ne kadar büyük?
Claude Code, Şubat 2026'da $2.5 milyardan fazla yıllık gelir hızına ulaşmıştı; bu, Anthropic'in Eylül 2025'te bildirdiği $500 milyonun beş katı. Anthropic, Şubat rakamının 1 Ocak'tan beri iki kattan fazla arttığını, haftalık aktif kullanıcıların da ikiye katlandığını söyledi.
Claude Code'a yönelik işletme abonelikleri 1 Ocak ile 12 Şubat 2026 arasında dört katına çıktı ve gelirinin yarısından fazlasını kurumsal kullanım oluşturdu. Anthropic ayrıca, Claude Code'u dünya genelindeki tüm herkese açık GitHub commit'lerinin %4'ünün arkasına koyan bir dış analize atıfta bulundu. Bu, bir ay öncesinin iki katı bir paydı.
İnsanlar Claude'u ne için kullanıyor?
Kodlama Claude'un en büyük kullanım alanı olmaya devam ediyor, ama kişisel kullanım daha hızlı büyüyor. Anthropic'in Economic Index çalışmasının 5-12 Şubat 2026'dan aldığı örnekte, çoğunluğu kodlama olan bilgisayar ve matematik işleriyle ilgili görevler Claude.ai konuşmalarının %35'ini oluşturdu. Kişisel konuşmaların payı Kasım 2025 ile Şubat 2026 arasında %35'ten %42'ye çıktı. Aynı aylarda ders ödevleri %19'dan %12'ye düştü.
Çoğu insan Claude ile bir ortak olarak çalışıyor. Ocak 2026 raporuna göre Kasım 2025'te Claude.ai konuşmalarının %52'si iş birliğine dayalı, %45'i otomatikti. API'yi kullanan işletmeler çok daha fazla otomasyon yapıyor. Anthropic'e göre Ağustos 2025'te işletme API kullanımlarının %77'si otomasyon kalıplarını izledi. Claude.ai konuşmaları Kasım'da API görevlerinden daha sık başarılı oldu: %67'ye karşı %49.
Neredeyse her sohbet işe yarar bir çıktıyla bitiyor. Haziran 2026 raporuna göre Anthropic'in sınıflandırıcısı, 10 Nisan ile 10 Haziran 2026 arasında örneklediği konuşmaların %93'ünü bir çıktı (artifact) üreten konuşma olarak işaretledi. Kişisel kullanım, hafta içi sohbet konuşmalarının yaklaşık %35'inden hafta sonu %50'nin hemen altına çıkıyor. İnsanlar yerel saatle sabah 7'de haber soruyor. Akşam 6'da ise tarifleri ortalamanın 2.3 katı sıklıkta soruyor.
Hindistan Claude'a çalışma ve kod için yaslanıyor. Anthropic Şubat 2026'da, Hindistan'daki Claude.ai kullanımının %12'sinin eğitim amaçlı, neredeyse yarısının bilgisayar ve matematik işi olduğunu söyledi. Öğrenciler ve öğretmenler hakkında daha fazlasını eğitimde yapay zeka istatistikleri sayfasında bulabilirsiniz.
Claude'u en çok hangi ülkeler kullanıyor?
Claude kullanımının en büyük bölümü Amerika Birleşik Devletleri'nde, ikinci sırada Hindistan var. Anthropic'in Eylül 2025 Economic Index raporunda tüm Claude.ai kullanımının %21.6'sı ABD'de, %7.2'si Hindistan'da, %3.7'si Brezilya'daydı. Ocak 2026 raporunda genel kullanımda ABD, Hindistan, Japonya, Birleşik Krallık ve Güney Kore başı çekiyordu. Anthropic, Hindistan'ı Claude.ai için ikinci büyük pazarı olarak tanımlıyor.
Kişi başına bakıldığında İsrail önde. Eylül 2025 raporunda Anthropic'in kişi başı Yapay Zeka Kullanım Endeksi'nde 7 ile zirvedeydi; 4.57 ile Singapur ve 4.10 ile Avustralya onu izledi. ABD 3.62 aldı. 1'in üzerindeki bir puan, bir ülkenin Claude'u yalnızca nüfusunun öngördüğünden daha fazla kullandığı anlamına gelir.
Web trafiği de benzer bir tablo çiziyor. Similarweb verilerine göre Eylül 2026'da claude.ai'ye masaüstü ziyaretlerinin %25.09'u ABD'den geldi; Hindistan (%10.23), Birleşik Krallık (%4.11), Fransa (%3.62) ve Japonya (%3.38) onu izledi. Ziyaretçilerin %56.74'ü erkekti ve en büyük grup %30.55 ile 25-34 yaş aralığıydı. Similarweb, claude.ai'yi dünyada 38., ABD'de yapay zeka sohbet botu siteleri arasında üçüncü sırada gösteriyor.
Telefonlarda ödemenin çoğunu ABD'li kullanıcılar yapıyor. Appfigures verilerine göre Claude, Ocak-Mayıs 2026 arasında ABD'de tahmini $104 milyon brüt uygulama geliri elde etti. Güney Kore, Japonya, Almanya ve Birleşik Krallık, her biri yaklaşık $11 milyon ile $14 milyon arasında gelirle onları izledi.
Claude Ekim 2026'da ne kadar tutuyor?
7 Ekim 2026 itibarıyla Anthropic'in fiyat sayfasına ve Max planı yardım sayfasına göre Claude Pro ABD'de ayda $20, yıllık faturalandırmada ayda $17; Max ise $100 veya $200. Geliştiriciler modele göre milyon token başına $1 ile $50 arasında ödüyor.
| Model | Milyon token başına girdi | Milyon token başına çıktı | Milyon başına önbellek okuma |
|---|---|---|---|
| Claude Fable 5.1 | $10 | $50 | $0.25 |
| Claude Opus 5.5 | $4 | $20 | $0.20 |
| Claude Sonnet 5.5 | $2 | $10 | $0.20 |
| Claude Haiku 4.5 | $1 | $5 | $0.10 |
Anthropic, Opus 5.5 modelini 22 Eylül 2026'da yayımladığında girdi ve çıktı fiyatlarını Opus 5'inkilerin %20 altına koydu ve önbellek okumalarını %60 daha ucuz yaptı. Tüm sağlayıcıların fiyatlarını yan yana LLM API fiyat istatistikleri sayfasında, her sohbet botunun plan fiyatlarını ise yapay zeka abonelik istatistikleri sayfasında görebilirsiniz.
İnsanlar uygulamada da daha fazla harcıyor. Appfigures verilerine göre Claude, Nisan 2026'da mağaza komisyonları sonrası tahmini $76 milyonla dünya genelindeki tüketici harcamasında ikinci en büyük sohbet botu uygulamasıydı; ChatGPT'nin $301 milyonunun gerisindeydi. Mayıs'ta mağaza komisyonları öncesi yaklaşık $92 milyonla rekor kırdı; bu, Mayıs 2025 rakamının kabaca 26 katı. Sensor Tower, Claude'un kullanıcı başına ABD mobil gelirinin Eylül 2025'te $0.50'nin altından Mayıs 2026'da $2.76'ya çıktığını söylüyor.
Claude diğer dillerde ne kadar iyi yanıt veriyor?
Claude Opus 5.5, Whizi'nin Multilingual LLM Bench testinde 100 üzerinden 60.7 puan aldı ve test ettiğimiz 17 modelin dördüncüsü oldu. Çalıştırmayı 2 Ekim 2026'da bitirdik. Test, yerel bilgi, deyimler ve dilbilgisi üzerine 30 dilde 150 sorudan oluşuyor. Her yanıtı kaynaklı bir anahtara göre puanladık ve tüm modelleri düşük akıl yürütmede çalıştırdık.
| Sıra | Model | 100 üzerinden puan | Tam bir çalıştırmanın bize maliyeti |
|---|---|---|---|
| 1 | GPT-6 Astra | 70.7 | $0.75 |
| 2 | Gemini 3.1 Pro | 67.3 | $1.34 |
| 3 | GPT-6 Sol | 63.3 | $0.16 |
| 4 | Claude Opus 5.5 | 60.7 | $0.47 |
| 6 | Claude Fable 5.1 | 50.0 | $0.66 |
| 13 | Claude Sonnet 5 | 23.3 | $0.30 |
Anthropic'in en pahalı modeli kazanmadı. Fable 5.1, Opus 5.5'ten 10.7 puan düşük aldı ve çalıştırması bize %40 daha pahalıya geldi. Opus 5.5 en iyi dilbilgisi, yazı sistemleri ve tarihlerde 83.3 puanla başarılı oldu. Deyimlerde 45 ile Gemini 3.1 Pro ile berabere kaldı; bu, 48.3 alan GPT-6 Astra'nın hemen gerisindeydi. Zayıf noktası, Astra'nın 83.3'üne karşı 65 aldığı yerel bilgiydi.
Sıralamayı dikkatle okuyun. Opus 5.5 puanındaki hata payı artı eksi 7.7 puan; dolayısıyla aralığı, Fable 5.1 dahil, birinciden altıncıya kadar her modelinkiyle örtüşüyor. Her dilde yalnızca 5 soru var; bu, modelleri dil dil sıralamak için çok az. Claude modellerinin ne sıklıkla uydurma yaptığı için yapay zeka halüsinasyon istatistikleri sayfasına bakın.
Her Claude rakamı nereden geliyor?
Her rakamı 7 Ekim 2026'da birincil kaynağında açtık. Bunlar Anthropic'in yazıları ve araştırma raporları, Similarweb, Sensor Tower, Appfigures, Pew Research Center ve Menlo Ventures. Bir kaynağın bir muhabirle konuştuğu ya da bir muhabirin bizim göremediğimiz bir belgeyi gördüğü yerlerde yayın organını belirtiyoruz: Reuters, Axios, TechCrunch, VentureBeat veya MediaNama. Her rakam, kaynaktaki ifadesi ve URL'si araştırma günlüğümüzde duruyor.
İzini süremediğimiz her şeyi dışarıda bıraktık. Bu yüzden aylık 18.9 milyon kullanıcı rakamı, YipitData'nın Temmuz için $79.5 milyarlık yıllık gelir hızı tahmini, izahnamenin zaten herkese açık olduğu iddiaları ve yalnızca istatistik toplayıcı sitelerde görünen her rakam çıktı. Günlük hız, büyüme katları ve kıyaslama bizim kendi çalışmamız. Anthropic herkese açık bir S-1 dosyaladığında bu sayfayı güncelleyeceğiz.
Bu Claude istatistikleri nasıl alıntılanır?
Bu sayfadaki her rakamı veya tabloyu, sayfaya geri bağlantı vermek şartıyla serbestçe kullanabilirsiniz. Başkasından gelen rakamlar için lütfen özgün kaynağı da belirtin. Şuna benzer sade bir kaynak satırı işe yarar:
Kaynak: Whizi Research, "Claude istatistik 2026: Mayıs'ta $47 milyar yıllık gelir hızı, Temmuz'da $65 milyar bildirildi", whizi.io/resources/claude-statistics, Ekim 2026'da güncellendi.
Aynı seriden daha fazlası: yapay zeka veri merkezi enerji tüketimi istatistikleri ve yapay zeka gizlilik istatistikleri.
- Anthropic'in $47 milyar ve $65 milyar rakamlarına gelir değil, yıllık gelir hızı deyin
- İsimsiz kaynaklardan gelen rakamları, Anthropic tarafından doğrulanmadı, bildirildi diye etiketleyin
- Ziyaretleri, uygulama kullanıcılarını ve anket paylarını birbirinden ayırın; çünkü farklı şeyleri ölçerler
- Hiçbir birincil kaynağın yayımlamadığı aylık 18.9 milyon kullanıcı rakamını atlayın
- Hiçbir zaman istatistik toplayıcıya değil, birincil kaynağa bağlantı verin
Sık sorulan sorular
Claude, ChatGPT'den daha popüler mi?
Hayır. Pew'in Şubat 2026 anketine göre ABD'li yetişkinlerin %44'ü ChatGPT, %6'sı Claude kullandığını söylüyor. Similarweb'e göre ChatGPT, Ağustos 2026'da büyük yapay zeka sohbet botlarına yapılan ziyaretlerin %57'sini alırken Claude %9.6'da kaldı. Claude ise her iki ölçüde de daha hızlı büyüyor.
Anthropic'in değeri ne kadar?
Anthropic'in değeri, 28 Mayıs 2026'daki $65 milyarlık Series H ile belirlenen $965 milyar (yatırım sonrası). Altı Anthropic yatırımcısı Ağustos 2026'da Financial Times'a, kendi modellerine göre bir halka arzın şirketi $2 trilyon veya daha fazla değerleyebileceğini söyledi. Anthropic bir fiyat ya da pay sayısı belirlemedi.
Anthropic ne zaman halka arz olacak?
Anthropic bir tarih belirlemedi. SEC'e 1 Haziran 2026'da gizli olarak taslak bir S-1 sundu ve 7 Ekim 2026 itibarıyla EDGAR'da herkese açık bir S-1 yoktu. Reuters 29 Eylül'de, halka arzın büyük olasılıkla Kasım'daki ABD ara seçimlerinden sonra geleceğini bildirdi.
Claude için kaç kişi ödeme yapıyor?
Anthropic ücretli abone sayısını yayımlamadı. Mart 2026 başında bu sayının Ocak'tan beri ikiye katlandığını söyledi. MediaNama'nın Haziran 2026'da aktardığına göre Sensor Tower'ın tam State of AI 2026 raporu, ödeme yapan Claude kullanıcılarının payını %13 olarak verdi; bu, tüm büyük asistanlar arasında en yüksek oran.