Tańszy ChatGPT: 9 płatnych planów poniżej $20 i z czego każdy rezygnuje

Krótka odpowiedź

Google AI Plus i Poe Basic to najtańsze płatne alternatywy dla ChatGPT Plus: w USA, według stanu z października 2026, kosztują $4.99 miesięcznie, czyli jedną czwartą ceny Plusa ($20). Poe Basic daje dostęp do modeli GPT, Claude i Gemini. ChatGPT Go za $8 to tańsza wersja samego Plusa, ale bez jego zaawansowanych modeli rozumujących.

A brushed silver OpenAI knot on a tall black plinth beside three low plinths holding a rainbow glass Gemini star, a terracotta Claude starburst and a grey pebble

Które płatne plany AI kosztują mniej niż ChatGPT Plus?

Dziewięć płatnych planów od ośmiu firm kosztuje w USA mniej niż $20 miesięcznie za ChatGPT Plus (stan na 25 października 2026). Każdą cenę odczytaliśmy tego dnia na stronie cennika firmy lub w jej amerykańskim wpisie w App Store. Jeden z dziewięciu, Claude Pro, schodzi poniżej $20 tylko wtedy, gdy płacisz z góry za rok.

PlanCena w USASposób rozliczeniaNajlepszy model wymieniony na stronie planuDla kogo
Google AI Plus$4.99 miesięcznieMiesięcznieModel Flash z Gemini, 2x większy limit niż w wersji darmowejUżytkownicy Gemini, którzy chcą też 400 GB miejsca
Poe Basic$4.99 miesięcznieMiesięcznie lub rocznieBoty GPT, Claude Opus i Gemini, płatne punktamiLekcy użytkownicy, którzy chcą wszystkie laboratoria w jednej aplikacji
ChatGPT Go$8.00 miesięcznieTylko miesięcznieGPT-5.6 Luna dla Think, bez GPT-5.6 SolUżytkownicy ChatGPT, którzy trafiają na limity wersji Free
Microsoft 365 Personal$9.99 miesięcznie lub $99.99 rocznieMiesięcznie lub rocznieCzat Copilot z "wyższym limitem niż w wersji darmowej"Osoby, które chcą Copilota na rachunku za Microsoft 365
SuperGrok Lite$10.00 miesięcznieMiesięcznieGrok, szczebel niżej niż SuperGrok za $30Użytkownicy Groka, którzy nie potrzebują pełnego SuperGrok
Vibe Pro od Mistral$14.99 miesięcznieMiesięcznieModele Mistral oraz $15 miesięcznie w kredytach APIProgramiści, którzy chcą CLI i kredytów API od Mistral
Whizi Starter$15.99 miesięcznie lub $10.99 przy rozliczeniu rocznymMiesięcznie lub rocznieChatGPT Luna, Claude Haiku i Whizi AICodzienny czat w jednej aplikacji
Claude Pro, rocznie$17 miesięcznie, $200 z góryRocznieModele Claude od AnthropicUżytkownicy Claude, którzy mogą zapłacić za rok
Google AI Pro$19.99 miesięcznieMiesięcznieGemini 4 Argon, 4x większy limit niż w wersji darmowejKażdy, kto chce flagowca Google o 1 cent taniej

Perplexity nie trafiło na listę. Jego najtańszy płatny plan, Pro, kosztuje w amerykańskim App Store $20.00, tyle samo co Plus. DeepSeek nie ma żadnego płatnego planu, a jego aplikacja na iPhone'a nie podaje zakupów w aplikacji. Jeśli budżet to $0, nasza strona o darmowych alternatywach dla ChatGPT omawia zamiast tego plany bezpłatne.

Ile innych usług kupisz za rok ChatGPT Plus?

Rok ChatGPT Plus kosztuje $240, a za tyle kupisz cztery lata Google AI Plus lub Poe Basic. OpenAI nie daje rabatu za rok w sieci. Jego artykuł pomocy o Plusie mówi: "Currently, we do not support annual billing or the option to pay for multiple months in advance for ChatGPT Plus subscriptions." Dwanaście miesięcy Plusa tam to więc 12 razy $20. Amerykański wpis aplikacji ChatGPT w App Store pokazuje jednak drugą pozycję "ChatGPT Plus" za $200.00, bez podanego okresu rozliczeniowego. Centrum pomocy OpenAI jej nie wspomina, a nasza strona o rocznym planie ChatGPT Plus zbiera to, co wiemy.

$240, czyli rok ChatGPT Plus, to cztery lata Google AI Plus
ChatGPT Plus$20 miesięcznie12 miesięcyGoogle AI Plus$4.99 miesięcznie48 miesięcyPoe Basic$4.99 miesięcznie48 miesięcyChatGPT Go$8 miesięcznie30 miesięcyMicrosoft 365 Personal$9.99 miesięcznie24 miesięcySuperGrok Lite$10 miesięcznie24 miesięcyVibe Pro$14.99 miesięcznie16 miesięcyWhizi Starter$15.99 miesięcznie15 miesięcyGoogle AI Pro$19.99 miesięcznie12 miesięcykażdy kwadrat to jeden miesiąc planu,miesięczne ceny w USA z 25 października 2026

Wykres korzysta z cen miesięcznych. Płatność roczna obniża trzy z nich jeszcze bardziej: Microsoft 365 Personal kosztuje $99.99 rocznie na stronie planów Microsoftu, Whizi Starter $131.88, a Claude Pro $200. Cały rok Microsoft 365 Personal kosztuje mniej niż pięć miesięcy Plusa.

Sama cena nie mówi jednak, z czego rezygnujesz. W Google AI Plus dostajesz model Flash z Gemini, a nie model Pro, który Google sprzedaje za $19.99. Poe Basic daje dostęp do dużych modeli, ale każda wiadomość zużywa punkty z dziennej lub miesięcznej puli. Tańszy plan wygrywa tylko wtedy, gdy nadal uruchamia model, za który płaciłeś w Plusie.

Czy istnieje tańsza wersja ChatGPT Plus?

Tak. ChatGPT Go to tańszy plan OpenAI, za $8.00 miesięcznie w amerykańskim App Store, i zostajesz w ChatGPT. Artykuł pomocy o Go mówi, że Go daje "unlimited everyday text chats" i wyższe limity niż Free na obrazy, przesyłanie plików i analizę danych.

Go nie dostaje jednak najlepszych modeli. OpenAI podaje, że "Think uses GPT-5.6 Luna" w Go, a "ChatGPT Go does not include GPT-5.6 Sol." Strona z cennikiem zastrzega "Advanced reasoning models with GPT-6" i rozszerzone deep research dla Plusa. Go może też zawierać reklamy. Karta planu mówi: "This plan may include ads." Podobnie jak Plus, Go rozlicza się tylko miesięcznie.

Go to dobre cięcie, jeśli trafiasz na limity Free dla obrazów i plików, ale nie potrzebujesz modeli rozumujących. Jest złe, jeśli to właśnie dla nich płacisz. Nasza strona ChatGPT Go vs Plus wylicza całą różnicę, a ChatGPT Go vs Google AI Plus zestawia dwa najtańsze plany bezpośrednio.

Czy Claude Pro jest tańszy niż ChatGPT Plus?

Claude Pro jest tańszy niż ChatGPT Plus tylko wtedy, gdy płacisz za rok. Strona cennika Claude podaje Pro po $17 miesięcznie "with annual subscription discount ($200 billed up front)," oraz "$20 if billed monthly." Jeśli płacisz miesiąc po miesiącu, oba kosztują tyle samo.

Płacąc za rok, oszczędzasz $40 względem dwunastu miesięcy Plusa. Ta oszczędność maleje, jeśli kupisz plan w aplikacji na iPhone'a. Amerykański wpis aplikacji Claude sprzedaje roczny Claude Pro za $214.99, więc droga przez Apple oszczędza zamiast tego $25.01. Czy Claude Pro jest wart swojej ceny omawia, czy cały rok się opłaca.

Który tani plan daje dostęp do modeli więcej niż jednej firmy AI?

Poe Basic to najtańszy plan z dostępem do modeli kilku laboratoriów, za $4.99 miesięcznie. FAQ zakupów Poe obiecuje "access to all major models and more starting at $4.99/month" i twierdzi, że każde duże laboratorium "offers a $20/month subscription that only covers their own models." Poe pozwala też zaprosić członków rodziny do jednej subskrypcji. Wszyscy korzystają z tych samych punktów.

Whizi to drugi sposób na kilka laboratoriów na jednym rachunku i na samym dole cennika przegrywa z Poe. Whizi Starter kosztuje $15.99 miesięcznie i daje ChatGPT Luna, Claude Haiku i Whizi AI, a do tego Auto, które wybiera między nimi. Limit to 800 wiadomości miesięcznie, bez generowania obrazów. ChatGPT Go daje nielimitowany codzienny czat tekstowy za połowę tej ceny. Whizi Pro dodaje Claude Opus, Claude Sonnet, ChatGPT Sol i modele Gemini, z czatami obok siebie. Przy rozliczeniu rocznym to $19.99 miesięcznie, $239.88 rocznie, czyli 12 centów mniej niż rok Plusa w sieci. To nie jest oszczędność. To te same pieniądze za więcej niż jedno laboratorium. Miesięcznie Pro kosztuje $29.99, więcej niż Plus. Nasza strona o alternatywie dla ChatGPT Plus przedstawia pełne uzasadnienie dla Whizi.

Najczęstsze pytania

Jaka jest najtańsza płatna subskrypcja AI?

Google AI Plus i Poe Basic remisują z ceną $4.99 miesięcznie w USA (stan na 25 października 2026). Vibe Pro od Mistral kosztuje $5.99 dla zweryfikowanych studentów, normalnie $14.99. Czy Google AI Plus jest wart swojej ceny sprawdza, co dają $4.99 w Gemini.

Czy można płacić za ChatGPT Plus rocznie, żeby oszczędzić?

Nie w sieci. Centrum pomocy OpenAI podaje, że nie obsługuje rozliczenia rocznego ani płatności z góry za kilka miesięcy w Go, Plus i Pro, więc rok Plusa tam kosztuje $240. Amerykański App Store pokazuje drugą pozycję ChatGPT Plus za $200.00 bez okresu rozliczeniowego, a OpenAI tego nie wyjaśnia. Roczny plan ChatGPT Plus porównuje laboratoria, które sprzedają rok.

Czy API ChatGPT jest tańsze niż ChatGPT Plus?

Przy lekkim użyciu może być, bo API rozlicza się za token, a nie ryczałtem $20. OpenAI trzyma te dwie rzeczy osobno: artykuł o Plusie mówi, że "API usage is separate and billed independently." Intensywny czat zwykle kosztuje więcej w API. API ChatGPT a subskrypcja wylicza, gdzie leży granica.

Czy darmowy ChatGPT wystarczy zamiast tańszego planu?

Do czatu tekstowego często tak. Cennik OpenAI podaje nielimitowany czat tekstowy z GPT-6 w planie Free, z limitami na pliki, obrazy, głos i deep research. Jeśli to na te limity trafiasz, Go za $8 je podnosi. Czy ChatGPT Plus jest wart swojej ceny wylicza, co Plus dodaje ponad to.